Łatwy w zastosowaniu i skuteczny sposób na złagodzenie bólu? Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) może Ci pomóc! Jest to sprawdzony i nieskomplikowany sposób nie tylko na radzenie sobie z bólem, ale również na zapobieganie kontuzjom. O jego niezawodności świadczy fakt, że jest chętnie używany przez znanych sportowców. A zatem – zanotuj te nazwy i zapytaj o nie w gabinecie specjalisty: kinesiotaping/plastrowanie dynamiczne.
Na czym polega kinesiotaping?
Kineziotaping polega na oklejaniu bolących miejsc specjalnie do tego celu przeznaczonymi kolorowymi plastrami. Plastrowanie dynamiczne ma bardzo szerokie zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedii, neurologii, a nawet w kosmetyce. Metoda jest prosta: na bolące miejsca nakleja się wodoodporne i przewiewne plastry o grubości i rozciągliwości podobnej do skóry. Zwykle zaleca się noszenie ich przez kilka tygodni, chyba że odlepią się wcześniej. Kinesiotaping to metoda terapeutyczna zaproponowana przez Japończyka dr. Kenzo Kase, która największy rozgłos zyskała pod koniec XX w.
Kinesiotaping – w jakim celu się go stosuje?
Plastrowanie dynamiczne świetnie wpływa na:
Jak działa kinesiotapig?
Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zaznaczyć, że plastry stosowane w kinesiotapingu nie zawierają substancji chemicznych i leczniczych, działają jedynie mechanicznie. Tworzone są z bawełny i lykry, przy ich nalepianiu stosuje się specjalny, medyczny klej.
Kinesiotaping:
W jakich przypadkach stosuje się plastrowanie dynamiczne?
Plastrowanie dynamiczne stosuje się przede wszystkim w sytuacjach związanych z odczuwaniem bólu. Praktyka dowodzi, że może ono w znacznym stopniu ograniczać, a nawet wykluczać zażywanie leków przeciwbólowych. Kinesiotaping wspaniale łagodzi:
Kinesiotaping – nieoceniony w sporcie
Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) ma także szerokie zastosowanie w sporcie. A zatem – jeśli jesteś sportowcem lub osobą aktywną fizycznie, warto abyś wiedział, że zabieg ten nie tylko łagodzi bóle i skurcze mięśniowe, ale zapobiega również kontuzjom. W jaki sposób? Przede wszystkim plastrowanie dynamiczne stabilizuje stawy. Ponadto pomaga w przemieszczaniu się mięśni w odniesieniu do powięzi stawowej. Ma to nieocenione znaczenie zwłaszcza dla osób, które intensywnie trenują.
Problemy z krążeniem i puchnięcie nóg?
Masz problemy z krążeniem lub z puchnięciem nóg? I w tym przypadku kinesiotaping przyjdzie Ci z pomocą. W jaki sposób zadziałają plastry? W podobny jak masaż limfatyczny – wpłyną na cyrkulację limfy i poprawią krążenie krwi. O plastrowaniu dynamicznym powinny pomyśleć także kobiety w ciąży, których stan szczególnie naraża je na bóle i opuchnięcie nóg. Plastry są dla nich całkowicie bezpieczne i pomagają pozbyć się przykrych dolegliwości (także tych związanych z bólami pleców).
Zmarszczki i rozstępy? Plastrowanie dynamiczne to świetna rada
Jeśli już o ciąży mowa – warto nadmienić, że kinesiotaping zapobiega również powstawaniu rozstępów i wspiera partie skóry narażone na ich powstawanie. Co więcej – stosowany jest również w kosmetyce, gdyż zapobiega powstawaniu zmarszczek, zmianom skórnym oraz cieniom pod oczami. W tym przypadku dobrze jest naklejać plastry na noc przed pójściem do łóżka. Ważne jest ich regularne stosowanie.
Czy kinesiotaping jest dla wszystkich?
Generalnie – jest to zabieg bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych, istnieją jednak nieliczne sytuacje, w których nie powinien być stosowany. O jakich przypadkach mówimy? Przede wszystkim o alergikach i osobach, u których klej stosowany w plastrowaniu dynamicznym może wywołać alergię. Kolejnym przeciwwskazaniem jest łuszczyca i choroby skóry oraz trudno gojące się rany. Kinesiotaping nie może być też stosowany w przypadku osób, które poddawane są zabiegom fizykoterapeutycznym, a powierzchnia plastra mogłaby je uniemożliwić.
Na pewno ważną zaletą kinesiotapingu jest też jego przystępna cena. Poszukaj tego zabiegu w ofercie Instytutu Spa & Wellness w Hotelu Magellan***.
Zachęcamy także do przeczytania: Masaże dobre na wszystko? Lecznicze właściwości masaży w SPA".