Województwo łódzkie, choć rzadziej kojarzone z zamkowymi ruinami, czy majestatycznymi warowniami, skrywa w swoich granicach prawdziwe perełki architektoniczne, które zasługują na odkrycie. Te mniej znane zamki i pałace są rozmieszczone w wielu malowniczych zakątkach regionu. Wszystkie mają bogatą historię i wiąże się z nimi sporo ciekawych legend. Jakie miejsca są szczególnie warte odwiedzenia, gdy planujemy nocleg nad Zalewem Sulejowskim?

Rycerski zamek w Oporowie

Zamek rycerski w Oporowie to jeden z bardziej urokliwych i najlepiej zachowanych gotyckich obiektów w województwie łódzkim. Jest on malowniczo usytuowany wśród zieleni i otoczony fosą. Jego historia sięga pierwszej połowy XV wieku. W przeszłości zamek był wielokrotnie przebudowywany, dodano do niego m.in. elementy renesansowe i barokowe. Obecnie w zamku znajduje się muzeum, w którym można podziwiać bogatą ekspozycję w siedmiu komnatach. Znajdują się tam zbiory malarstwa, rzeźb, mebli antycznych oraz militariów. Szczególnie interesująca jest Komnata Rycerska z renesansowym sufitem i pokój z kolekcją zbroi.

Oprócz ciekawostek historycznych i architektonicznych, z zamkiem w Oporowie łączą się  lokalne legendy. Najbardziej znana jest opowieść o Białej Damie - dawnej kasztelance oporowskiej, której duch ma krążyć po komnatach. Zamek jest także otoczony przepięknym parkiem, w którym można spokojnie spacerować lub zorganizować piknik. Osobom, które mają w planach wynająć hotel nad jeziorem w województwie łódzkim i zwiedzić okolice, polecamy nocleg w naszym Hotelu Magellan. To doskonały wybór dla wszystkich, którym zależy na komfortowych warunkach, atrakcyjnym położeniu oraz wielu możliwościach spędzania wolnego czasu. Do dyspozycji gości oddajemy m.in. kompleks basenowy z saunami, restaurację oraz SPA&Wellness.

Zamek Królewski w Łęczycy

Zamek Królewski w Łęczycy, znany również jako zamek książąt łęczyckich, to jeden z najciekawszych zabytków gotyckich województwa łódzkiego, który ściśle wiąże się z legendą o diable Borucie. Został on założony przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Odgrywał wtedy ważną rolę jako miejsce zjazdów szlachty i więzienie dla jeńców z bitwy grunwaldzkiej. Choć przez wieki zamek popadał w ruinę, szczególnie po zniszczeniach w XVII wieku, został ostatecznie odrestaurowany i obecnie mieści Muzeum Ziemi Łęczyckiej.

Ekspozycje skupiają się na lokalnej historii oraz związanej z zamkiem legendzie o diable Borucie, którego postać jest dziś jednym z symboli regionu. Obiekt jest położony na skraju łęczyckiej starówki i stanowi świetny przykład średniowiecznej architektury obronnej. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim jest dziś doskonale zachowany i dostępny dla zwiedzających. Co roku odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, w tym wystawy i rekonstrukcje historyczne, które przyciągają miłośników historii oraz rodziny z dziećmi.

Zamek w Besiekierach

Zamek w Besiekierach to dziś niestety głównie ruiny. Warto jednak je odwiedzić przy okazji zwiedzania zamku w Łęczycy, bowiem znajduje się w odległości zaledwie 20 km. Ruiny  mają oczywiście swoją fascynującą historię. Warownia została zbudowana na przełomie XV i XVI wieku. Znajduje się na sztucznym stawie, dzięki czemu sama okolica prezentuje się bardzo ciekawie. Obiekt teoretycznie nie jest udostępniony do zwiedzania, jednak turyści często zatrzymują się na dziedzińcu, do którego prowadzi drewniany most. 

Jedna z legend o zamku wiąże się z postacią diabła Boruty, który, według opowieści, oszukał lokalnego rycerza i przejął warownię oraz duszę rycerza. Inna opowieść mówi o Białej Damie, która według legendy, nie mogąc pogodzić się z przymusowym małżeństwem, zginęła, próbując uciec, a jej duch wciąż czeka na ukochanego. Dziś ruiny są traktowane głównie jako lokalna atrakcja turystyczna i sceneria do turniejów rycerskich. W  2010 roku podjęto prace rewitalizacyjne, oczyszczając teren wokół ruin i zabezpieczając pozostałości murów. Pomimo niezbyt dobrego stanu, zamek w Besiekierach nadal przyciąga miłośników historii i poszukiwaczy przygód. Warto odwiedzić to miejsce, jeśli w planach jest nocleg nad Zalewem Sulejowskim.

Zamek w Inowłodzu

Zamek w Inowłodzu powstał za panowania Kazimierza Wielkiego. Niestety obiekt został całkowicie zniszczony podczas potopu szwedzkiego, a jego pozostałości zakryła bujna trawa. Przez długie lata nikt nie miał pojęcia, że w tej niewielkiej miejscowości kryje się prawdziwa historyczna perełka. Na szczęście w 2008 roku władze gminy zdecydowały, że zostanie przeprowadzone rewitalizacja zamku. W jej wyniku odsłonięto fragmenty murów i częściowo nadbudowano. Dziś można opisać go jako dobrze zachowane ruiny. Kolejnym znanym obiektem w Inowłodzu jest kościół św. Idziego. Jak głosi legenda, zamek i kościół mają być połączone sekretnym tunelem. Uważa się, że spacerowała nim królowa Bona. 

Osoby, które zatrzymały się w naszym hotelu nad jeziorem w województwie łódzkim, mogą z powodzeniem wybrać się na ciekawą całodniową wycieczkę w te okolice. Dla zwiedzających został udostępniony dziedziniec, a oprócz tego wieża, a nawet piwnica. 

Zamki Majkowice i Bąkowa Góra

Zamki znajdujące się w Majkowicach i Bąkowej Górze niestety również są w dość kiepskim stanie. Ten pierwszy nie jest udostępniony do zwiedzania, znajduje się przy tym na terenie prywatnym. Można jednak obejrzeć go z ulicy. Obiekt powstał w XVI wieku, a następnie został zniszczony w 1702 roku przez wojska szwedzkie. Jeśli chodzi o zamek w Bąkowej Górze, jego początki sięgają połowy XV wieku. Pozostałości znajdują się na wzniesieniu i są całkiem dobrze zachowane. Charakterystycznym elementem budowli jest postać siedząca na murach zamku. Ma być to posąg rycerza-rabusia Bąka z powieści “Jelita – legenda herbowa” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pisarz podobno często odwiedzał to miejsce i właśnie pobyt w Bąkowej Górze natchnął go do napisania wspomnianej książki.

Jak widać, w naszym regionie znajduje się naprawdę sporo miejsc wartych zwiedzenia. Osoby, które przepadają za zabytkami, mogą wynająć komfortowy nocleg nad Zalewem Sulejowskim w Hotelu Magellan i wyruszyć tropem dawnych zamków. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących rezerwacji zapraszamy do kontaktu.

Zobacz ostatnie posty