Zwłaszcza w biznesie w pełni sprawdza się powiedzenie: „jak cię widzą, tak cię piszą”, dlatego musimy mieć świadomość, że zarówno nasi potencjalni klienci, jak i kontrahenci oceniają nas przez pryzmat każdego, najmniejszego nawet szczegółu – od uścisku ręki i ubrania do wystroju sali konferencyjnej włącznie. Dlatego – jeśli chcemy, by ocena była pozytywna – musimy podjąć odpowiednie kroki, aby tak się stało.
Pierwszy kontakt na spotkaniu biznesowym
Podobno pierwsze wrażenie jest najważniejsze – i jak dowodzi praktyka – jest w tym dużo prawdy. Niektórzy twierdzą, że to dlatego, że najbardziej koncentrujemy uwagę w ciągu pierwszych 30 sekund (z tego względu reklamy telewizyjne zwykle nie trwają dłużej) – i tyle mamy czasu na wywarcie dobrego wrażenia na spotkaniu biznesowym. Oczywiście – to co wydarzy się później, nie jest bez znaczenia, ale start jest niezwykle istotny.
Powitanie na spotkaniu biznesowym – przygotuj dobry grunt
Pierwszym krokiem w kontakcie z innymi (zwłaszcza nowymi osobami) jest powitanie. Należy mu nadać duże znaczenie, bo od niego może zależeć, jak sprawy potoczą się dalej. Jeśli w tym momencie pozytywnie nie nastawimy do siebie naszych rozmówców – będzie nam później bardzo trudno ich do siebie przekonać.
Kilka wskazówek: osobą witającą powinna być ta, która wchodzi do danego miejsca. Jeśli wchodzącym jest przełożony – ci, którzy są niżsi rangą, powinni wstać. Ręki nie podaje się przez stół, ani przez biurko. W tym względzie pierwszeństwo należy do pań – to one powinny pierwsze wyciągnąć rękę. Jeśli tego nie robią – mężczyzna nie musi podejmować inicjatywy. Podobnie – osoby wyższe rangą wyciągają rękę jako pierwsze, a niższe – czekają na ten gest. Znaczenie ma również uścisk dłoni – nie może być gwałtowny, ale zdecydowany. Generalnie – potrzeba wykazać się wyczuciem, by nie sprawić wrażenia osoby nachalnej.
Czapki z głów, czyli co z siebie zdjąć na spotkaniu biznesowym
Warto pamiętać, że przed powitaniem należy zdjąć z siebie wierzchnią odzież. Jeśli zaś to my jesteśmy tymi, którzy przyjmują gości – powinniśmy stworzyć im możliwość rozebrania się, zanim przejdziemy do oficjalnego powitania. Z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem trzymanie ubrania na kolanach lub na oparciu krzesła. Jeśli wieszak nie znajduje się w zasięgu naszego wzroku – dobrze zapytać o miejsce, gdzie możemy zostawić odzież. Jeśli to my jesteśmy gospodarzami spotkania – powinniśmy go wskazać przybyłym.
Choć jest to pewną oczywistością – nie zaszkodzi przypomnieć, że wskazane jest być na miejscu spotkania odpowiednio wcześniej, by nie wpadać zdyszanym na ostatnią chwilę. Zarezerwujmy sobie czas na „złapanie oddechu”. Roztrzepanie i roztargnienie na pewno nie przemówią na naszą korzyść.
Strój na spotkanie biznesowe może mieć kluczowe znaczenie
Ubranie jest naszą wizytówką – to nie ulega wątpliwości. Zanim ktoś zapyta o nasze umiejętności lub ofertę – najpierw spojrzy na „opakowanie”. Jeśli występujesz w imieniu firmy – nie możesz zapomnieć, że (bez zbytniej przesady) twój strój ją reprezentuje. Na pewno powinien być on adekwatny do sytuacji i wyrażać szacunek do rozmówców, ale jednocześnie pokazywać naszą klasę i autorytet. A z pewnością nie uda nam się tego osiągnąć poprzez niedbały, pognieciony strój, zbyt ostre kolory czy przesadzony makijaż. Za krótka spódnica, rozpuszczone włosy, zbyt ostry zapach perfum – na pewno nie będą pomocne. Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale bardzo niewskazane na takie okazje są odkryte ramiona lub stopy. Podobnie – jeśli przesadzimy z elegancją – możemy na naszych rozmówców wpłynąć krępująco, a zależy nam przecież, by ich na siebie otworzyć. Pamiętajmy zatem – umiar zawsze jest mile widziany.
Diabeł tkwi w szczegółach – przebieg spotkania biznesowego
Nie raz zdarza się, że dobre wrażenie, które udało nam się wywrzeć na początku, może zepsuć pozornie drobna „wpadka”. Najlepszym tego przykładem jest dzwoniący telefon w kluczowym momencie spotkania lub nasze nerwowe spoglądanie, czy aby przypadkiem nie przyszedł sms. Generalnie zaleca się, aby telefon podczas ważnych rozmów był schowany, nie leżał na widoku. Okażemy tym szacunek naszym rozmówcom, ale też pokażemy, że umiemy właściwie zarządzać czasem, a w naszym grafiku nie panuje chaos.
Jeśli jednak zaistnieje konieczność odebrania telefonu – wówczas w dobrym tonie jest przeprosić rozmówców i odejść na bok, by nie zakłócać przebiegu spotkania. Jednak można tak zrobić tylko wówczas, gdy nawiązane relacje są w miarę swobodne i nikt nie poczuje się urażony naszym zachowaniem.
Wymiana wizytówek ukoronowaniem spotkania biznesowego
Wymiana kontaktów i wizytówek to z pewnością istotny element spotkania biznesowego. Zawierane znajomości mają przecież zaowocować w przyszłości korzystną współpracą. Stąd tak ważne jest, byśmy swoim zachowaniem, wyglądem i organizacją spotkania biznesowego zachęcili drugą stronę do podtrzymania kontaktu. Narzucanie się i nachalność nigdy nie jest w dobrym tonie – bardziej może innych do nas zniechęcić niż zachęcić. Dlatego wymieniać wizytówki należy dyskretnie i na końcu spotkania – jako jego ukoronowanie.
Personel obsługujący – ważne tło spotkania biznesowego
Ważne jest również otoczenie spotkania biznesowego – nie tylko jeśli chodzi o wystrój wnętrza, ale i o personel. To ważne, aby hostessy, kelnerzy czy inne osoby obsługujące salę konferencyjną czy salę, gdzie odbywa się spotkanie, były odpowiednio do tego przygotowane – potrafiły zachować dyskrecję, nie narzucać się, sprawnie odpowiadać na potrzeby gości, niepotrzebnie nie zwracały na siebie uwagi. Dlatego, aby zapewnić zaproszonym jak największy komfort i sprawić, by chcieli do nas wrócić – współpracujmy z tymi, którzy wiedzą, jak to się robi. Hotel Magellan*** dysponuje długą listą stałych klientów, którzy wynajmują od nas sale konferencyjne i pokoje do rozmów biznesowych, gdyż przekonali się, że ta współpraca owocuje i przynosi obustronne korzyści. Lepiej nie ryzykować, ale wybrać sprawdzone rozwiązania. Zapraszamy!